Ideální vlhkost vzduchu

Ideální vlhkost vzduchu

Nad vlhkostí vzduchu v bytech se zamýšlíme většinou jen tehdy, pokud začneme mít nějaké nepříjemné příznaky. Kašleme, chraptíme, máme suché oči i pokožku…

Nízká vlhkost vzduchu je typická pro topnou sezónu

Díky topení a nevětrání vlhkost vzduchu klesá mnohdy až k 10 procentům, což je opravdu hodně málo a my se cítíme nepříjemně.

Ideální vzdušná vlhkost se pohybuje mezi 40 a 60 procenty. Výkyvy ani jedním směrem nejsou dobře.

V tomto článku se zaměříme na vlhkost příliš nízkou. Pokud doporučená vlhkost klesne krátkodobě, není třeba se příliš znepokojovat. Situaci bychom měli řešit, pokud je tento stav trvalý či dlouhodobý.

Nabízí se více možností, jak vlhkost zvýšit – sušák s prádlem v ložnici, keramický odpařovač či mokrý ručník na topení.

Ani jedna z těchto variant není dobře. Vlhkost vzduchu se sice krátkodobě zvýší, ale nejsme schopni ji regulovat. Může se snadno stát, že těmito metodami zvýšíme vlhkost příliš. Navíc stojatá voda v keramických odpařovačích je přímo líhní různých choroboplodných zárodků a plísní.

Spolehněte se na přístroj k tomu určený: zvlhčovač vzduchu

Nejúčinějším, nejednodušším a nejefektivnějším řešením je zvlhčovač vzduchu. Doporučujeme pozornost věnovat modelům s automatickou regulací, které jsou schopny sami vlhkost hlídat a automaticky se zapínají a vypínají podle vámi nastavené požadované vlhkosti.

Ty nejchytřejší umí zohlednit i teplotu v místnosti a výslednou vlhkost regulovat tak, aby byla pocitově co nejpříjemnější. Této technologii se říká ITC a přiblížíme si ji v dalším článku.Zpět na přehled článků